162017srp
Život nakon perkutane koronarne intervencije (PCI) – koronarografije

Mnogi bolesnici nakon učinjene koronarografije imaju puno pitanja o daljnjem tijeku života, aktivnostima i promjeni životnih navika.

Donosimo Vam neka od najčešćih pitanja i odgovore na ta pitanja.

1. Što mogu očekivati u prvim danima nakon koronarografije?

Ako ste podvrgnuti planiranoj koronarografiji a ne hitnoj, najčešće već drugi dan možete ići kući iz bolnice.

Ako se radi o hitnoj koronarografiji ostat ćete u bolnici onoliko dugo koliko liječnici procijene da je potrebno.

Na mjestu gdje je umetnut kateter (ruka ili prepona) možete imati modricu na koži koja može biti bolna ali ne predstavlja značajnu opasnost. Treba paziti da se rana ne inficira te održavati redovitu i urednu higijenu. Ako rana prokrvari morate se odmah javiti liječniku.

Neki bolesnici mogu osjećati blagu nelagodu u prsima nakon postupka koja najčešće prolazi uz primjenu uobičajenih lijekova protiv bolova.

Ako se pak jave bolovi koji se pojačavaju, ne prolaze na primjenu lijekova, obavezno se javite liječniku.

2. Moram li mijenjati životni stil?

Apsolutno!

Promjena životnog stila uključuje smanjenje tjelesne težine ako ste pretili. Prestanak pušenja! Prehrana s niskim udjelom masti, soli, ugljikohidrata i slatkiša. Redovita tjelovježba!

3. Smijem li povremeno pušiti?

Nipošto! Prestanite pušiti!

Pušenje sužava krvne žile koje hrane srce krvlju, uzrokuje “ljepljenje” kolesterola za stijenku koronarnih krvnih žila i na taj način ih sužava i naposljetku začepljuje te se razvija infarkt srca. Pušenje uzrokuje porast krvnog tlaka i otežava tjelesnu aktivnost.

Dakle još jednom, PRESTATI PUŠITI!

4. Trebam li paziti na prehranu?

Svakako!

Evo savjeta:

1. Jedite barem pet porcija povrća i voća dnevno,

2. Izbacite bijeli kruh, bijelu tjesteninu, krumpir, bijelu rižu i zamijenite ih povrćem.

3. Smanjite unos kuhinjske soli – maknite soljenku sa stola!

4. Smanjite unos životinjskih masnoća!

5. Jedite ribu i bijelo meso dva puta tjedno.

6. Ne zaboravite piti dovoljno vode ili nezaslađenog čaja (ne alkohola) 1.5-2 litre dnevno.

5. Trebam li vježbati ako pazim na prehranu?

Svakako!

Pravilna prehrana i tjelesna aktivnost nadopunjuju jedno drugo svojim dobrobitima za vaš organizam i imaju povoljni učinak na cijeli kardiovaskularni sustav.

Tri puta tjedno odradite jedan set aerobnih vježbi (brza šetnja, vožnja biciklom, lagano trčanje), dva puta anaerobne vježbe (razgibavanje zglobova, podizanje ruku i nogu, podizanje laganih utega).

Mnogi nakon srčanog udara, operacije srca ili koronarografije smatraju da je potrebno izbjegavati vježbanje kako bi se spriječilo dodatno opterećenje srca. No, upravo je suprotno. Redovita tjelesna aktivnost pomaže u jačanju srčanog mišića. Tjelesna aktivnost smanjuje ili eliminira rizične faktore za bolesti srca poput visokog krvnog tlaka, visokog kolesterola i pretilosti.

Osobe sa bolestima srca koje redovito vježbaju i pravilno se hrane žive duže od onih koji to ne čine.

6. Kako i kada započeti vježbati nakon koronarografije?

Počnite vježbati polagano. S vremenom, kako se oporavljate, povećajte tjelesnu aktivnost. Počnite s laganom šetnjom, tempom koji vam odgovara.

Program pješačenja (možete pješačiti 2-3 puta dnevno ako želite)

1. tjedan – 5-10 minuta po šetnji

2. tjedan – 10-15 minuta po šetnji

3. tjedan – 15-20 minuta po šetnji

4. tjedan – 20-30 minuta po šetnji

5. tjedan – 30-45 minuta po šetnji

Tijekom vježbanja normalno je da se znojite i brže dišete. Pazite na pravilno disanje. Udišite na nos, izdišite na usta. Normalno je da osjećate umor u mišićima. NIJE normalno imati bol ili stezanje u prsima, umjerenu ili tešku zadihanost, vrtoglavicu, mučninu ili osjećaj da ćete se srušiti. Ako osjetite bilo što od navedenog javite se liječniku.

7. Kada mogu početi voziti?

Ne biste smjeli voziti tjedan dana nakon koronarografije. Nakon što liječnik potvrdi da je sigurno počnite voziti.

8. Kada se mogu vratiti na posao?

Ako ste bili na planiranoj a ne hitnoj koronarografiji možete se vratiti na posao nakon tjedan dana.

Ako ste bili podvrgnuti hitnoj koronarografiji zbog srčanog udara proći će nekoliko tjedana ili mjeseci dok se ne vratite na posao.

9. Kada mogu započeti sa seksualnim aktivnostima?

Ako je bol u prsima utjecala na vaš seksualni život u prošlosti, koronarografija će vam omogućiti aktivniji seksualni život kada osjetite da ste spremni za to.

U smislu naprezanja srca, seksualni odnos jednak je penjanju nekoliko katova stepenicama.

I za kraj! Slušajte dobru glazbu, čitajte dobre knjige i ne kukajte!:)